O Seychelách
Geografie
Seychelská republika se rozprostírá na 115 malých ostrovech uprostřed Indického oceánu, východně od Afriky a severně od Madagaskaru a Mauriciu. Ostrovy rozeseté na ploše cca 1100 x 800 km jsou dvojího druhu. Na severovýchodě státu leží vlastní Seychelské ostrovy zvané Vnitřní ostrovy (Mahé, Praslin, La Digue atd.), které jsou tvořeny masivními žulovými skalisky. Zbytek souostroví označován jako Vnější ostrovy tvoří ploché korálové atoly, které představují téměř polovinu plochy země. Obydleno je 33 ostrovů, přičemž většina obyvatelstva žije na vlastních Seychelských ostrovech a z toho 4/5 na největším ostrově Mahé, kde leží hlavní město Seychelské republiky Victoria. Obyvatelstvo je tvořeno pestrým národnostním mixem, mísí se zde krev africká, evropská, čínská, indická či arabská, což se odráží také v jazyce. Na ostrovech se proto hovoří francouzsky, anglicky a kreolsky, kdy kreolština je mateřským jazykem všech Seychelanů.
Podnebí
Jelikož Seychelské ostrovy leží v blízkosti rovníku (jižně od rovníku), podnebí je zde tropické, vlhké, ovšem velmi stálé. Teploty se v průběhu roku pohybují mezi 25-32°C, přičemž teplejší klima panuje od listopadu do dubna, kdy jsou častější i tropické deště, které ale přicházejí především v noci v podobě krátkých vydatných přeháněk. Teplota vody se celoročně pohybuje okolo příjemných 27°C, v pobřežních lagunách bývá ještě o pár stupňů vyšší. Díky své poloze se navíc Seychely vyhýbají pásmu tropických cyklónů a jsou tedy ideálním místem pro celoroční návštěvy.
Příroda
Kouzlo Seychelských ostrovů spočívá zejména v překrásné nedotčené přírodě, která je dosud z velké části tvořena hustým tropickým pralesem s endemickými druhy rostlin a živočichů. V tomto směru vyniká atol Aldabra, na němž žije největší světová populace obřích želv čítající 150 až 180 tisíc jedinců, a který byl roku 1982 prohlášen za světové přírodní dědictví UNESCO. Dalším unikátním symbolem země jsou palmy Coco de Mer s obrovskými kokosovými ořechy vážícími až 30 kilogramů, které svým tvarem připomínají ženský klín. Háj až se čtyřmi tisíci palmami, rozprostírající se v národním parku Vallé de Mai na ostrově Praslin, byl rovněž zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Seychelská vláda navíc vynakládá velké úsilí na uchování místní přírody a proto až polovinu rozlohy země pokrývají přírodní rezervace a národní parky.
Dostupnost
Dostupnost Seychelských ostrovů se výrazně zlepšila se zavedením každodenních letů Emirates Airlines z Prahy s přestupem v Dubaji. Další alternativou je přímý let z německého Frankfurtu se společností Condor. Přistává se na mezinárodním letišti Seychelles International Airport (SEZ), které se nachází 8 km jihovýchodně od hlavního města Victoria na ostrově Mahé.
Honorární konzulát Seychelské republiky v České republice
- Gogolova 228/8, 118 00 Praha 1
- info@consulateseychelles.cz
- +420 603 954 433
Velvyslanectví Seychelské republiky v Paříži
- 51 Avenue Mozart, 75016 Paříž, Francie
- contact@ambsey.fr
- + 33 (0) 1 42 30 57 47